Лазаров перфектен со Висла, Барса директно во четвртфинале - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
28/04/2017 10:08
Ракомет
27/04/2017 21:31
Ракомет
27/04/2017 21:15
Ракомет
27/04/2017 21:02

Лазаров перфектен со Висла, Барса директно во четвртфинале

Лазаров перфектен со Висла, Барса директно во четвртфинале

Барселона е тимот што му се приклучува на Вардар како директни учесници во четвртфиналето од Лигата на шампионите, откако каталонскиот гигант вечерва ја декласираше Висла Плоцк со убедливи-28 36. Со тоа, тимот на нашите Борко Ристовски и Кире Лазаров си го осигура првото место во силната „група А“ пред составот на ПСЖ, кој утре ќе го игра својот меч од последното коло против Кил.

Гостите од Полска успеваа да парираат само во првото полувреме што заврши со предност на Барса од 17-15. Сепак, каталонците додадоа гас на стартот од второто полувреме, за петнаесетина минути направија серија од 10-2 и стигнаа до двоцифрена предност (27-17), по што рутински го привршија натпреварот. Во овој период одличен беше Лазаров кој постигна четири гола од исто толку обиди.

На крајот, македонскиот десен бек го заврши мечот како најдобар поединец на каталонскиот гигант, со шест гола со стопроцентна реализација и бројни прекрасни асистенции. Покрај Лазаров, во елемент беше и Виктор Томас, кој постигна седум гола на оваа средба.

Барселона со првото место во групата го прескокнува осминафиналето, а во четвртфиналето ќе се сретне со подобриот од германската пресметка Некар Левен – Кил.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.