Лазаров под просекот, Нант славеше на увертирата пред Вардар - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
13/12/2017 22:12
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01

Лазаров под просекот, Нант славеше на увертирата пред Вардар

Лазаров под просекот, Нант славеше на увертирата пред Вардар

Екипата на Нант во второто коло од француската „Лидл лига“ ја забележа и својата втора победа, овојпат на домашен терен над екипата на Сесон (38-30).

Со тоа, Нант во победнички ритам ќе допатува во Скопје, за претстојниот дуел од Лигата на шампионите против екипата на Вардар. Нашиот Кире Лазаров немаше свој ден на мечот со Сесон, на кој македонскиот „бомбардер“ постигна три гола од дури девет обиди (еден промашен пенал). Сепак, Нант и покрај проблемите во првото полувреме и негативата од 13-14, во вторите 30 минути целосно го надигра гостинскиот тим и заслужено стигна до убедлива победа од 38-30, при што последниоот погодок со удар од седум метри го постигна токму Лазаров.

Најефикасни во победничкиот тим беа Турнат со шест и Нјокас со пет постигнати гола.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.