Лазаров со Нант славеше на гостувањето во Плоцк - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
24/11/2017 17:32
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42

Лазаров со Нант славеше на гостувањето во Плоцк

Лазаров со Нант славеше на гостувањето во Плоцк

По разочарувачкиот пораз од Шамбери во францускиот шампионат, Нант успеа да се врати во победнички ритам и стигна до третата победа во групната фаза од Лигата на шампионите. Францускиот тим во чиј состав е македонскиот капитен, Кире Лазаров славеше гостинска победа против Висла Плоцк со 30-32, во рамките на 6.коло во групата А од Лигата на шампионите. Во натпревар со многу пресврти и драматична завршница, францускиот тим беше подобар во финишот и ги однесе бодовите.

Нант го доби првото полувреме со 13-16 и беше во водство во поголемиот дел од второто полувреме, домаќините во завршните пет минути дојдоа на 29-29, но не ја искористија шансата да направат комплетен пресврт.

Кире Лазаров постигна еден гол од два обиди, а најефикасен во триумфот на Нант беше Давид Балагер со девет погодоци. Хрватските ракометари, Ловро Михиќ и Шиме Ивиќ со по пет гола беа најефикасни во нападот на Висла Плоцк.

По комплетирањето на 6.коло, во групата А, во водство е Вардар со 11 бода, на второто место е Рајн Некар Левен со 11, а трета е Барселона со девет  бода. По нив следуваат ПИК Сегед и Нант со по седум, ППД Загреб со два и Висла Плоцк и Кристијанштад со по еден бод.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.