ЛЕ: Бешикташ го урна Олимпијакос и со играч помалку, понатаму одат и Генк и Селта - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
26/04/2017 19:27
Фудбал
26/04/2017 18:36
Фудбал
26/04/2017 18:03
Фудбал
26/04/2017 18:12

ЛЕ: Бешикташ го урна Олимпијакос и со играч помалку, понатаму одат и Генк и Селта

ЛЕ: Бешикташ го урна Олимпијакос и со играч помалку, понатаму одат и Генк и Селта

Бешикташ излезе како победник во турско – грчката пресметка во Лигата на Европа, елиминирајќи го Олимпијакос. По ремито (1-1) во Грција, Бешикташ славеше со 4-1 во Истанбул, иако повеќе од едно полувреме играше со играч помалку поради исклучувањето на Абубакар. Тој постигна гол, а потоа без топка удри со глава противнички играч и беше исклучен во 39.минута.

besiktas so olimpijakos

Абубакар во десеттата минута го отвори резултатот, Рајан Бабел зголеми на 2-0 во 22.минута, а Ел Јонуси му даде надеж на Олимпијакос со голот во 31.минута

Потоа следеше и исклучувањето на Абубакар, па домашните фанови со право стравуваа за конечниот исход. Но, иако хендикепирани во играта во поле, фудбалерите на Бешикташ во вториот дел постигнаа два гола. Рајан Бабел во 75.минута постигна уште еден погодок, а потоа и Тосун ја погоди мрежата на Олимпијакос.


All Goals & Highlights by Gol-Live

Селта и во реваншот го совлада Краснодар со 0-2, откако и во Шпанија победи со 2-1. Хуго Малјо и Иаго Аспас беа стрелци за Селта, која патува во следната рунда.

Генк имаше огромна предност (5-2) од првиот дуел против Гент во белгиската пресметка, па доволно беше дома да одигра 1-1, за лесен пласман понатаму.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.