Лејк Луис зеде уште една жртва – погина 17 годишен скијач - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Лејк Луис зеде уште една жртва – погина 17 годишен скијач

Лејк Луис зеде уште една жртва – погина 17 годишен скијач

Младиот германски скијач Макс Буркхарт (17) им подлегна на тешките повреди по падот на трката во спуст во Лејк Луис. Бургхарт во полна брзина заврши во заштитната мрежа и во критична состојба, итно беше пренесен во болницата во Калгари. Несреќата се случи во вторникот, а еден ден подоцна младиот германски скијач почина како последица на тешките повреди.

Ова е втора трагедија сезонава на канадската патека, само три недели откако на тренинг погина францускиот скијач Давид Пуасон.

skijac

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.