Лина ќе игра финале во двојки на турнирот во Киасо - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Лина ќе игра финале во двојки на турнирот во Киасо

Лина ќе игра финале во двојки на турнирот во Киасо

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ќе игра во финалето на турнирот во двојки на ИТФ фјучерсот кој за 25.000 долари се игра во Киасо, Швајцарија.

Во полуфиналната пресметка, Ѓорческа заедно со својата партнерка Бугарката Најденова лесно триумфираа против француско-швајцарската комбинација Жоржес/ Суња во два сета, со 6-1,6-3.

Во финалето ќе играат против четвртите носителки на турнирот, Крамперова од Чешка и Ван дер Хок од Холандија.

Претходно, како што е познато, Ѓорческа во четвртфиналето ги заврши своите настапи на турнирот во поединечна конкуренција.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.