Лион го издржа пеколот во Истанбул - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Лион го издржа пеколот во Истанбул

Лион го издржа пеколот во Истанбул

Лион е последниот полуфиналист во Лигата на Европа откако францускиот претставник по огромна битка, 120 минути игра и пенал-рулет успеа да го елиминира Бешикташ.

Талиска беше главна фигура во регуларниот дел од натпреварот, постигнувајќи ги двата гола за Бешикташ во победата од 2-1, со кој беше надополнета негативата од првиот меч.

Во пенал рулетот по првите шест серии немаше ниту едно промашување, а потоа прв потклекна Бешикташ откако Тошиќ не беше прециен. Жале не ја искористи првата „меч-топка“ за Лион, но во седмата серија Бешикташ повторно промаши преку Хрватот Митровиќ, по што гостите беа прецизни и со голот на Гоналон се пласираа во полуфиналето.

Само за потсетување, покрај Лион пласман меѓу најдобрите четири тима во ЛЕ обезбедија и Манчестер јунајтед, Ајакс и Селта, а извлекувањето на двојките за полуфиналето ќе се одржи утре со почеток во 13 часот.


All & Goals & Highlights HD – Beşiktaş JK… by lifefootball

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.