Лопетеги го одреди составот за мечот со Македонија: Иниеста, Коста, Силва, Пике, Рамос... - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 19:24
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52

Лопетеги го одреди составот за мечот со Македонија: Иниеста, Коста, Силва, Пике, Рамос…

Лопетеги го одреди составот за мечот со Македонија: Иниеста, Коста, Силва, Пике, Рамос…

Фудбалската репрезентација на Шпанија во најсилен состав ќе дојде во Скопје на 11 јуни, на квалификациски дуел против Македонија, во рамките на циклусот за пласман на СП во Русија следната година. Селекторот Хулен Лопетеги одреди список од 25 репрезентативци, на кој се наоѓаат сите најголеми ѕвезди на шпанскиот фудбал.

„Црвената фурија“ ќе допатува на „Филип Втори“ предводена од ведетите Андрес Иниеста, Диего Коста, Давид Силва, Серхио Рамос, Жерар Пике, Давид Де Хеа…

Интересно е дека освен Жерар Делофеу со Милан и Асиер Илјараменди од Реал Сосиедад, сите преостанати фудбалери од селекцијата на Шпанија оваа сезона играа во Лигата на шампионите или Лигата на Европа со своите клубови.

На списокот на Лопетеги се најдоа следните имиња:

Голмани: Давид Де Хеа (Манчестер јунајтед), Пепе Реина (Наполи), Кепа Аризабалага (Атлетик Билбао).

Одбрана: Жорди Алба (Барселона), Цезар Аспиликуета (Челси), Дани Карвахал (Реал Мадрид), Игнасио Монреал (Арсенал), Серхио Рамос (Реал Мадрид), Жерар Пике (Барселона), Начо Фернандез (Реал Мадрид).

Среден ред: Серхи Роберто (Барселона), Иско Аларкон (Реал Мадрид), Серхио Бускетс (Барселона), Тијаго Алкантара (Баерн Минхен), Асиер Илјараменди (Реал Сосиедад), Андрес Иниеста (Барселона), Коке (Атлетико Мадрид), Марко Асенсио (Реал Мадрид), Иаго Аспас (Селта), Жерар Делофеу (Милан), Давид Силва (Манчестер сити).

Напад: Витоло (Севилја), Педро Родригез (Челси), Алваро Мората (Реал Мадрид), Диего Коста (Челси).

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.