„Лудило“ во Риека: Брод со повеќе од илјада навивачи плови на дербито во Сплит

Лудило на улиците во Риека. Околу 1.500 навивачи синоќа во 23 часот и 59 минути испловија со траект на пат кон Сплит и „Пољуд“ каде денеска од 17 часот во јадранското дерби се среќаваат Ријека и Хајдук.

Ријека долго време не била вака блиску до титулата во Хрватска, а дуелот со Хајдук би можел да биде пресуден. Токму поради тоа е огромната еуфорија која ги зафати ријечани, па 1.500 навивачи ќе се најдат денеска на „Пољуд“.

brod od rijeka

Покрај организираното патување со брод, од навивачкиот клуб „Армада“ најавуваат дека околу 500 навивачи ќе пристигна во Сплит и со автобуси, како поддршка на групата која веќе замина со брод.

Се вчитува...