Лукас донесе финале за Пелистер (ВИДЕО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Лукас донесе финале за Пелистер (ВИДЕО)

Лукас донесе финале за Пелистер (ВИДЕО)

Пелистер е прв финалист во Купот на Македонија, откако под „Тумбе кафе“ ја совлада Брегалница со 1-0 и го визираше патот за големото финале, по ремито 2-2 на првиот полуфинален дуел во Штип. Бразилецот Лукас Федерира Кардосо беше стрелец на победничкиот гол за битолскиот прволигаш постигнат во 80.минута од средбата. Ќе биде ова четврто финале за Пелистер во Купот на Македонија, со надеж дека ќе стигне и до вториот трофеј.

Лукас доби одлична топка од Баже Илијоски, беше тоа класичен противнапад, Бразилецот излезе сам пред голнманот Кобетиќ и пласираше во подалечниот агол за заслужено водство.

Пелистер подобро го почна натпреварот, имаше убава можност преку Баже Илијоски, но Кобетиќ беше на вистинското место. Стефан Ристовски во 37.минута имаше одлична шанса за да донесе водство за штипјани, но, Илче Петровски одлично интервенираше. На стартот на вториот дел, Баже Илијоски се реши за удар од 20 метри, но овојпат Кобетиќ беше на висина на задачата.

pelister radost so bregalnica

Дуелот беше одлучен во 80.минута, кога Лукас Фереира Кардосо конечно успеа да ја затресе мрежата на Брегалница. Во второто полуфинале, кое се уште е во тек, Вардар има водство од 0-1 во Тетово по 80 минути игра, но Шкендија на првиот меч во Скопје славеше со 1-3.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.