Македонија ја заврши 2016 година на 162. место на ФИФА листата - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55
Фудбал
16/11/2017 15:42

Македонија ја заврши 2016 година на 162. место на ФИФА листата

Македонија ја заврши 2016 година на 162. место на ФИФА листата

Македонската репрезентација како и што се очекуваше, со оглед на тоа што немавме ФИФА активности во месец декември, без промена на ранг листата ја завршува 2016 година.

Македонија следната година ќе ја дочека од 162. место на ФИФА ранг листата, со 142 бода, во друштво на репрезентации како Аруба, Гренада, Мјанмар, Белизе, Малезија… Ова е најслабиот ранкинг на националниот тим во нашата независност, откако стартуваше со натпревари под капата на ФИФА.

Од квалификациската група за пласман на СП 2018, единствено послаборангирана од нас е селекцијата на Лихтештајн која е на 189. место. Шпанија годината ја заврши на десеттата позиција, Италија е на 16. место, Албанија е на 49. место, а Израел на 55. место.

Во Топ 10 селекциите нема никаква промена во однос на ноемврискиот рангирање. Аргентина е на чело пред Бразил и Германија, а потоа следат Чиле, Белгија, Колумбија, Франција, Португалија, Уругвај и Шпанија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.