Малер за Иџе - наместо второ место, без пласман во Золдер - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Малер за Иџе – наместо второ место, без пласман во Золдер

Малер за Иџе – наместо второ место, без пласман во Золдер

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски Иџе немаше среќа на денешната прва трка од ЕТЦЦ шампионатот што се возеше во Золдер, останувајќи без пласман.

Иџе беше на добар пат да го освои второто место, во голем дел од трката дури и го притискаше лидерот Кристјоханес Золдер (кој на крајот триумфираше), но пред самиот финиш неговото возило не го издржа маневарот на Петер Рикли и Норберт Наѓ, кои истовремено го минаа. Стефановски се пожали на проблем со возилото и не успеа да ја доврши трката, вистинска штета со оглед на доброто издание на Македонецот се до несаканата случка.

Покрај Иџе, денешната прва трка не ја заврши ниту лидерот во генералниот пласман Петр Фулин, кој исто така се соочи со сериозни проблеми со возилото.

Втората трка стартува во 14.10, а Стефановски би требало да биде во можност да напаѓа највисок пласман откако проблемите во меѓувреме биле отстранети.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.