Манчестер јунајтед и Ајакс во финалето на Лига Европа - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Манчестер јунајтед и Ајакс во финалето на Лига Европа

Манчестер јунајтед и Ајакс во финалето на Лига Европа

Англискиот премиерлигаш Манчестер јунајтед и холандскиот гигант Ајакс ќе играат во финалето на Лигата на Европа во Стокхолм, на 24.мај. Манчестер јунајтед се протна во дуелот со Селта и со реми (1-1) на „Олд трафорд“ се пласира во големото финале. Триумфот од првиот меч во Виго (0-1) беше одлучувачки за „црвените ѓаволи“ да одат понатаму.

Фелаини во 17.минута го доведе Манчестер јунајтед во водство, но Ронкалја ја врати надежта за Селта во 85.минута. На шпанскиот тим му беше потребен уште еден гол за да се пласира во финалето, а Гвидети пропушти одлична можност во последните моменти од судиското продолжение.1-0 Marouane Fellaini Goal 11.05.2017 HD by dailyfootballkick


Facundo Roncaglia Goal HD – Manchester United 1… by football365life2

Ајакс издржа во Франција и загуби со 3-1, но допатува со предност од 4-1 од првиот дуел на арената „Јохан Кројф“ во Амстердам. Долберг прв го отвори резултатот во 29.минута и му донесе водство на Ајакс, но Лаказет со два гола во финишот од првото полувреме ја врати надежта за домашните. Гезал во 81.минута зголеми на 3-1, но францускиот тим остана покус за еден гол и не успеа да се пласира во финалето.


All Goals & highlights HD – Lyon 3-1 Ajax – 11… by lifefoot

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.