Манчестер сити се пофали со рекордни приходи - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
24/11/2017 17:32
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42

Манчестер сити се пофали со рекордни приходи

Манчестер сити се пофали со рекордни приходи

Раководството на Манчестер сити објави дека клубот има рекордни приходи за сеозната 2016/2017. Според финансискиот извештај, вкупниот приход на клубот изнесува 473,4 милиони фунти, а чистата заработувачка на клубот во првата година откако менаџер на Манчестер сити стана Пеп Гвардиола, изнесува 1 милион фунти.

„Граѓаните“ соопштија дека приходите им се зголемени за 21 процент во однос на претодната финансиска година.

На Манчестер сити под водство на Гвардиола добро му оди и на финансиски и на резултатски план. По првите 11 кола, „граѓаните“ се на лидерската позција на табелата во Премиер лигата со осум бода предност пред градксиот ривал, Манчестер сити.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.