Манчини: Најважно е дека победивме, Вардар прикажа добра игра - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Манчини: Најважно е дека победивме, Вардар прикажа добра игра

Манчини: Најважно е дека победивме, Вардар прикажа добра игра

Македонскиот првак Вардар загуби со 2-1 од Зенит во Санкт Петербург, но прикажа многу подобра игра од претходните мечеви во групната фаза од Лигата на Европа. Дејан Блажевски во завршницата постигна фантастичен гол со волеј – удар, што беше заокружување на одличниот настап во второто полувреме.

Тренерот на Зенит, Роберто Манчини, во италијански стил, сепак, смета дека победата е најважниот елемент од вечерашниот дуел на „Крестовски“.

„Најважно е што победивме. Им дадов шанса на одредени фудбалери кои имаа помала минутажа, но и покрај тоа одигравме квалитетно, посебно во првото полувреме. Во вториот дел Вардар прикажа добра игра, но, сепак, сметам дека требаше и поубедливо да триумфираме. Не реализиравме пенал, а имавме и уште неколку изгледни шанси. Денеска ќе одмориме, а од утре мислиме на мечот против Спартак Москва“, изјави Роберто Манчини на прес – конференцијата по натпреварот со Вардар.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.