Мареј се врати од бездната, па му се одмазди на Винолас Рамос

Енди Мареј по голема битка успеа да се пласира во полуфиналето од турнирот во Барселона, во четвртфиналната пресметка елиминирајќи го Алберт Винолас Рамос со 2-1 во сетови. Десетина дена по поразот од истиот ривал во Монако, Мареј беше на работ на бездната, но Рамос не го искористи сервисот што можеше да му донесе полуфинале, а британскиот тенисер со пресврт во самиот финиш стигна до победата.

Дуелот почна со апсолутна доминација на шпанскиот тенисер, кој набрзина направи два брејка и поведе со 5-1. Винолас Рамос го доби првиот сет со 6-2, но Мареј возврат, триумфирајќи во вториот сет со 6-4. Шпанецот имаше две одлични шанси за триумф, најпрвин со водство од 2-0, а потоа и со 5-4 и сервис во решавачкиот сет. Мареј успеа да се врати, па победникот беше решен со тајбрејк.

A во тајбрејкот пресуди искуството на Мареј, кој набрзина поведе со 4-0. Противникот стигна до 4-3, но потоа следеше нова серија на Енди Мареј за конечна победа од 7-4.

Британскиот тенисер за противник во полуфиналето ќе го има Тием, кој во првата четвртфинална пресметка славеше над Сугита со максимални 2-0 во сетови.