Маркез најбрз и во Австралија, титулата е на дофат - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
24/11/2017 17:32
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42

Маркез најбрз и во Австралија, титулата е на дофат

Маркез најбрз и во Австралија, титулата е на дофат

Марк Маркез направи уште еден огромен чекор напред кон нова титула во Мото ГП шампионатот откако Шпанецот успеа да слави на трката што се возеше на „Филип ајланд“ патеката, за австралиското гран-при.

За Маркез ова беше шеста победа сезонава, но уште позначајно за Шпанецот е што неговиот главен ривал за титулата, Андреа Довициозо, тотално потфрли освојувајќи го само 13. место на денешната трка. Зад победникот денеска се најде Валентино Роси, додека третото место му припадна на Маверик Вињалес, зад кого следеа Зарко, Крачлоу, Јаноне…

Сега Маркез има предност од огромни 33 бода во однос на Довициозо, на само две трки до крајот на Мото ГП шампионатот.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.