Маркез најбрз во квалификациите во Германија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Маркез најбрз во квалификациите во Германија

Маркез најбрз во квалификациите во Германија

Шпанскиот мотоциклист на Хонда, Марк Маркез очекувано ја освои пол позицијата пред утрешната трка за Големата награда на Германија.

Шпанецот е едноставно непобедлив во Германија, славејќи седум пати едноподруго, а утре има можност да ја продолжи таа серија. Маркез денеска славеше со време од 1:27.302, а зад него заврши возачот на Дукати, Данило Петруци за кого ова е најдобар пласман во кариерата кога се во прашање квалификациите.

Од првиот стартен ред трката ќе ја почне и Кал Крачлоу од Сузуки. Зад нив се Фолгер и Лоренцо. Лоши квалификации имаа Роси, Довициозо и Виналес кои завршија на 9., 10. и 11. место.

За Маркез ова беше 40-та пол позиција во МОТО ГП натпреварувањето. За утрешната трка, која почнува од 14:05 часот, останува главен фаворит на една од своите омилени патеки.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.