Маркез со неверојатен маневар избегна пад, па стигна до четвртата титула! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 21:29
Кошарка
19/11/2017 20:35
Фудбал
19/11/2017 19:59
Фудбал
19/11/2017 19:09

Маркез со неверојатен маневар избегна пад, па стигна до четвртата титула!

Маркез со неверојатен маневар избегна пад, па стигна до четвртата титула!

Марк Маркез стигна до својата четврта титула во Мото ГП шампионатот, откако во вистински драматична трка во Валенсија стигна до третото место и уште еден пиедестал во кариерата.

На Маркез му беше доволно и 11-то место од денешната последна трка за да стигне до титулата, но ниту најмалку не калкулираше поради што во еден момент се доведе во ситуација пред пад, која ја избегна со неверојатен маневар…

За Маркез ова е шестта титула во сите категории. Во Валенсија денеска победа неговиот тимски колега Педроса кој во последниот круг од трката го мина Зарко.

На крајот во генералниот пласман, Маркез до титулата стигна со 298 бода, пред Андреа Довициозо со 261, и Маверик Винјалес на Јамаха со 230 бода.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.