Матијас Лесор ја засилува центарската позиција на Црвена Звезда - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Коментари
25/09/2017 12:12
Фудбал
25/09/2017 11:31
Фудбал
25/09/2017 11:43
Ракомет
25/09/2017 9:58

Матијас Лесор ја засилува центарската позиција на Црвена Звезда

Матијас Лесор ја засилува центарската позиција на Црвена Звезда

Шампионот на АБА лигата, екипата на Црвена Звезда ги засили своите редови со францускиот центар, Матијас Лесор. 21-годишниот Лесор стави потпис на тригодишна соработка.

Талентираниот кошаркар може да игра на двете позиции во рекетот, минатата сезона беше одбран за шести најдобар играч во француската прва лига, бранејќи ги боите на Нант 92. Во домашното првенство бележи просек од 10.2 поени и 7.2 блока по натпревар, а во Белград пристигнува со две одличја, односно како освојувач на ФИБА Еврокупот и еден од двата француски купови.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.