Медалистите од МТКФ на прием во Агенцијата за млади и спорт - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Медалистите од МТКФ на прием во Агенцијата за млади и спорт

Медалистите од МТКФ на прием во Агенцијата за млади и спорт

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод неодамнешниот настап на македонската репрезентација во традиционално карате на Обединетиот светски карате шампионат во Монтекатини, Италија. Постигнат е историски резултат, 14 медали од кои девет златни, еден сребрен и четири бронзени медали во сениорска, јуниорска и кадетска конкуренција.

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски истакна дека е чест и вистинско задоволство кога македонска репрезентација освојува ваков историски успех, особено ако истиот е остварен на едно мундијалско натпреварување. Агенцијата и понатаму останува отворена за соработка со федерацијата за традиционално карате во секој сегмент, особено кога станува збор за младинските категории.

Дејан Недев изјави дека остварувањата се историски успех за македонското традиционално карате ако се земе фактот на Светскиот шампионат учествуваа над 1.000 натпреварувачи од 47 земји и тоа земји кои претставуваат величини во каратето, како Јапонија, Бразил, Романија, Аргентина.

„Посебно е важно тоа што освојувачите се главно кадетски и јуниорски натпреварувачи кои истовремено се стипендисти на Агенцијата за млади и спорт, со што сакам да ја нагласам важноста на овие средства и оправданоста за нивното постоење“, изјави Недев.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.