Мика Хакинен се врати во Мекларен - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
30/03/2017 14:31
Фудбал
30/03/2017 10:28
Интервју
29/03/2017 16:15
АвтоМото
29/03/2017 21:27

Мика Хакинен се врати во Мекларен

Мика Хакинен се врати во Мекларен

Двојниот светски првак во Формула 1, Мика Хакинен, се врати во тимот на Мекларен со кој во 1998 и во 1999 година ги освои двете титули во кариерата. Финецот ќе биде дел од координативниот тим на Мекларен, за кој настапи на 130 трки. Хакинен ќе работи со извршниот директор Зак Браун, а ќе биде и дел од маркетинг одделот на Мекларен.

„Секогаш сум се чувствувал како дел од Мекларен, тоа е моето семејство. Така што сега можам да кажам дека се враќам дома. Последните години беа многу тешки за тимот и мораме да работиме напорно за да вратиме на некогашните победнички патеки. Јас никогаш не сум престанал да верувам и знам дека сега е вистинското време да се вратам таму каде што ми е местото, во Мекларен и во Формула 1“, изјави Мика Хакинен.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.