Милан го купува и Мората за 70 милиони евра - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Милан го купува и Мората за 70 милиони евра

Милан го купува и Мората за 70 милиони евра

Италијанскиот калчолигаш Милан, кој направи вистинска трансферна револуција ова лето и доведе речиси цел нов тим на „Сан Сиро“, тргнува и по Алваро Мората. Раководството на „росонерите“ е подготвено да плати 70 милиони евра за ангажман на шпанскиот репрезентативец и да го доведе од Реал Мадрид повторно во Серија А. Тој претходно во Италија го носеше дресот на Јувентус.

Мората во Милан би заработувал по 10 милиони евра годишно, а би се обврзал на четиригодишна верност кон клубот.

Шпанецот беше трансферна цел и на англиските премиерлигаши Челси и Манчестер јунајтед, но тие сепак се откажаа од негов ангажман, откако Реал Мадрид побара 90 милиони евра отштета.

 

 

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.