Милевски: Горд сум затоа што играчите на секој меч покажуваат како се игра за националниот дрес - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
23/10/2017 13:15
Останато
22/10/2017 20:35
Останато
22/10/2017 16:31
Фудбал
22/10/2017 16:26

Милевски: Горд сум затоа што играчите на секој меч покажуваат како се игра за националниот дрес

Милевски: Горд сум затоа што играчите на секој меч покажуваат како се игра за националниот дрес

Селекторот на младата репрезентација Благоја Милевски искажа задоволство од победата против Бугарија, иако минимална, во рамките на подготовките за Европското првенство во Полска.

Милевски уште еднаш го потенцираше начинот на кој младите фудбалери се борат за националниот дрес…

„Мора да издвојам дека фудбалерите кои го понесоа товарот во квалификациите за ЕП во Полска уште еднаш покажаа како се бранат боите на националниот дрес. Горд сум на тоа. Посебно оние кои имаат ангажман и во сениорската репрезентација на секој меч потврдуваат како се игра за Македонија“ – истакна Милевски по мечот со Бугарија, дополнувајќи дека ова било добар тест и за оние со помала минутажа.

„Како и што очекувавме имавме добар тест против една квалитетна селекција. Извлековме и одредени поуки, а тестиравме и дел од играчите кои досега имаа помала минутажа. Во секој случај, квалитетна проверка токму за она што ќе не очекува во јуни во Полска“ – дополни македонскиот селектор.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.