„Милионерите“ ја добија битката за ЛШ со Хофенхајм

Борусија Дортмунд ја доби битката против Хофенхајм на „Сигнал Идуна парк“ со 2-1 и е поблиску до пласман во групната фаза од Лигата на шампионите. Марко Ројс во четвртата минута ги доведе „милионерите“ во водство од 1-0, а Обамејанг во 12.минута не реализира пенал. Сепак, истиот играч зголеми на 2-0 во 82.минута. Хофенхајм постигна почесен гол преку Крамариќ од пенал три минути подоцна, но бодовите останаа во Дортмунд.

Marco Reus Goal HD – Borussia Dortmund 1-0… by FootballLiveeHDPierre-Emerick Aubameyang Goal HD – Borussia… by sporttivi8978777 by amgad-gogo

Баерн Минхен со минимални 1-0 славеше над Дармштад, кој е веќе второлигаш. Бернат беше стрелец на погодокот во 18.минута. Во завршницата токму Бернат направи пенал за гостите, но голманот Штарке го одбрани ударот на Хамит Алтинтоп.

Juan Bernat Goal HD – Bayern 1 – 0 Darmstadt… by LiveFootball28

Резултати Германија: Баерн Минхен – Дармштат 1-0, Борусија Дортмунд – Хофенхајм 2-1, Борусија Менхенгладбах – Аугсбург 1-1, Ајнтрахт Франкфурт – Волфсбург 0-2, Инголштад – Баер Леверкузен 1-1.