„Милионерите“ не го освоија Фрајбург - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

„Милионерите“ не го освоија Фрајбург

„Милионерите“ не го освоија Фрајбург

Борусија Дортмунд не успеа да ја продолжи победничката низа во Бундес-лигата и одигра реми без голови на гости против Фрајбург. Иако домашниот тим имаше играч помалку од 27.минута, поради исклучувањето на Јорик Равет, сепак, „милионерите“ не ја материјализираа играчката предност на теренот. Пулишиќ, Филип и Пишчек имаа шанси, но мрежата на Фрајбург остана да мирува.

Мајнц на домашен терен го совлада Баер Леверкузен со 3-1. Гостите први поведоа преку Кор, меѓутоа Муто, Дијало и Сердар го донесоа триумфот за домаќинот на овој меч.

Боатенг му донесе три бода на Ајнтрахт Франкфурт на гостувањето против Борусија Менхенгладбах, а Аугсбург славеше дома со 3-0 против Келн.

Резултати Германија: Мајнц – Баер Леверкузен 3-1, Борусија М. – Ајнтрахт Ф 0-1, Аугсбург – Келн 3-0, Фрајбург – Борусија Д. 0-0, Волфсбург – Хановер 1-1.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.