Миркуловски го држеше Вецлар во игра, гол на Талески во победата на РНЛ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Коментари
25/09/2017 12:12
Фудбал
25/09/2017 11:31
Фудбал
25/09/2017 11:43
Ракомет
25/09/2017 9:58

Миркуловски го држеше Вецлар во игра, гол на Талески во победата на РНЛ

Миркуловски го држеше Вецлар во игра, гол на Талески во победата на РНЛ

Филип Миркуловски постигна три гола за Вецлар во ремито на домашен терен против Хутенберг (23-23). Македонскиот бек постигна два од последните три натпреври за својот тим во неизвесниот финиш, прво за вопдство од 22-21, а потоа и за 23-22. Но, гостите со голот на Владан Липовина во последните секунди успеаја да изедначат и да се изборат за конечните 23-23.

Македонскиот репрезентативец Филип Талески со Рајн Некар Левен на домашен терен славеше убедлива победа против Минден со 37-22, во натпреварот од 3.коло во Бундес лигата. За актуелниот германски шампион ова е втора победа сезонава и враќање  во победнички ритаам по шокантниот пораз во претходното коло од Фленсбург.

Избраниците на Николај Јакобсен беа апсолутно надмоќни во дуелот со Минден и победата ја обезбедија уште во првиот дел во кој имаа водство од 20-11.

Талески доби шанса во вториот дел и постигна еден гол за Рајн Некар Левен. Во составот на „лавовите“ најефикасни беа Енди Шмит со девет и Џери Толбринг со осум гола.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.