Миркуловски се врати, Вецлар го победи Гумерсбах - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
19/08/2017 10:30
Фудбал
18/08/2017 19:45
Фудбал
18/08/2017 11:31
Фудбал
18/08/2017 9:19

Миркуловски се врати, Вецлар го победи Гумерсбах

Миркуловски се врати, Вецлар го победи Гумерсбах

Повредата е надмината, а Филип Миркуловски повторно е на терен. Македонскиот репрезентативец се врати во составот на Вецлар кој славеше победа во гости против Гумерсбах со   во натпреварот од 22.коло во Бундеслигата. Миркуловски се повреди за време на СП во Франција во јануари, а потоа по враќањето во Германија ја обнови повредата и неколку недели мораше да паузира.

Македонскиот бек постигна еден гол од два обиди во 12-та победа на Вецлар сезонава. Најефикани во победничкиот тим беа Филип Вебер со максимални 6/6 и  Јаник Колбахер 5/5.

Со 12 победи од 22 натпревари, Вецлар моментно е на шестата позиција на табелата со 24 бода. На чело на бундеслигашката табела е Фленсбург со 41 бод, пред Кил кој има 36 и Рајн Некар Левен со 34, но и со три натпревари помалку од другите.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.