Миркуловски со Вецлар до нова победа - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
22/09/2017 19:52
Кошарка
22/09/2017 16:07
Фудбал
22/09/2017 11:53
Фудбал
21/09/2017 23:50

Миркуловски со Вецлар до нова победа

Миркуловски со Вецлар до нова победа

Македонскиот бек Филип Миркуловски, славеше победа со екипата на Вецлар на гостувањето против Кобург со 27-28, во натпреварот од 28.коло во Бундеслигата. За тимот на Вецлар ова 17 победа сезонава со која се зацврсти на шестата позиција на табелата.

Вецлар беше во улога на фаворит во овој дуел со последнопласираниот тим во Бундеслигата и имаше четири гола предност по првото полувреме (12-16). Но, Кобург во вториот дел успеа да ја стопи негативата и го заврши мечот со минимален пораз.

Миркуловски постигна еден гол од два обиди во победата на својот тим. Најефикасен во составот на Вецлар беше Кристијан Бјорнсен со девет погодоци.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.