Миркуловски тргна триумфално во Бундес-лигата - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Миркуловски тргна триумфално во Бундес-лигата

Миркуловски тргна триумфално во Бундес-лигата

Филип Миркуловски и неговиот тим Вецлар имаа успешен старт на новата сезона во Бундес-лигата, откако попладнево славеа на гостувањето против Гумерсбах со резултат 22-33.

Вецлар доминираше во речиси целиот натпревар, на одмор замина со 14-16, а потоа во вториот дел заигра одлично во одбраната (само шест примени гола за 25 минути игра), што им овозможи на Миркуловски и соиграчите да се радуваат на убедлива победа на почетокот од новата сезона.

Македонскиот репрезентативец постигна само еден погодок на оваа средба, а најефикасен кај Вецлар беше Бјорнсен со осум гола.

Вториот Македонец во Бундес-лигата, Филип Талески, денеска со Некар Левен во рамките на првото коло му гостува на тимот на Лемго.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.