Митев и Филиповски во финалето на кошаркарската ЛШ на ФИБА - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Митев и Филиповски во финалето на кошаркарската ЛШ на ФИБА

Митев и Филиповски во финалето на кошаркарската ЛШ на ФИБА

Екипата на Банвит, на чија клупата седат Сашо Филиповски и Боби Митев, обезбеди финале во кошаркарската Лига на шампиони на ФИБА, откако во првиот полуфинален меч од фајналфор турнирот го совлада тимот на Монако со 83-74.

„Кнезовите“ беа подобри во првата четвртина, поведувајќи со 23-14, но како што одминуваше времето, така избраниците на Филиповски и Митев ја намалуваа предноста на противникот, за во второто полувреме да направат целосен пресврт и на крајот да слават со девет поени разлика.

Теодор со 21 поен и 11 асистенции беше клучен играч кај турскиот прволигаш, во чии редови Орелик постигна 16, а Коркмаз 13 поени.

Во второто полуфинале од овој фајналфор турнир ќе се сретнат екипите на Венеција и на Тенерифе.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.