Младинките на ЕП во група со Норвешка, Русија и со Хрватска - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Младинките на ЕП во група со Норвешка, Русија и со Хрватска

Младинките на ЕП во група со Норвешка, Русија и со Хрватска

Женската младинска ракометна репрезентација на Македонија на ЕП (У19) во Словенија ќе игра во групата Б  заедно со селекциите на Норвешка, Русија и на Хрватска. Четирите групи за првата фаза на ЕП беа одредени денеска со ждрепка во Париз.

Првите две селекции од секоја група обезбедуваат пласман во главната фаза во која се формираат две нови групи. Во оваа фаза, двете селекции од нашата група Б ќе вкрстат со првите две селекции од групата А во која се Холандија, Романија, Унгарија и Шведска.

Европското младинско првенство за ракометарки (У19) ќе се одржи од 27 јули до 6 август во Целје

ЕП (У19) групи:

Група А: Холандија, Романија, Унгарија, Шведска

Група Б: Русија, Хрватска, Норвешка, Македонија

Група Ц: Шпанија, Франција, Германија, Србија

Група Д: Данска, Словенија, Португалија, Црна Гора

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.