'Младите' и вторпат го надмудрија А-тимот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

‘Младите’ и вторпат го надмудрија А-тимот

‘Младите’ и вторпат го надмудрија А-тимот

Младата фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година, онаа нова генерација што Благоја Милевски ја селектира за следниот квалификациски циклус, и вторпат славеше против А-тимот, на селективниот камп што деновиве се одржа на теренот со вештачка трева во Ѓорче Петров. На денешниот втор натпревар, ‘младите’ славеа со 1-0, со голот на Емил Абаз во завршницата од мечот.

Интересно е дека овојпат најголем дел од „хероите“ кои се пласираа на Европското првенство во Полска следната година беа унапредени во сениорската селекција, но загубија, и тоа два пати, од помладите фудбалери. Очигледно младоста со себе носи и поголема желба за докажување, посебно на вакви ревијални мечеви.

Со ова селекторите Игор Ангеловски и Благоја Милевски ги заокружија активностите на овој селективен репрезентативен камп, и сигурно сега имаат многу подобар увид во квалитетите и формата на одредени фудбалери.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.