Мо Фара прогласен за витез - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 21:29
Кошарка
19/11/2017 20:35
Фудбал
19/11/2017 19:59
Фудбал
19/11/2017 19:09

Мо Фара прогласен за витез

Мо Фара прогласен за витез

Четирикратниот олимписки шампион, Мо Фара, вчера беше специјален гостин во Бакингамската палата, каде што беше прогласен за витез на Британската Империја од кралицата Елизабета Втора. Атлетичарот кој освои златни медали на трките на 5.000 метри и 10.000 метри на Олимписките Игри во Лондон во 2012 и во Рио во 2016 година, вели дека тоа е неговото најголемо животно достигнување.

„Ова е неверојатно за осумгодишното момче кое дојде од Сомалија и не знаеше ниту еден збор англиски“, изјави Фара.


Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.