МОК домаќин на Конференцијата на Европскиот олимписки комитет - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52
Коментари
20/11/2017 12:12

МОК домаќин на Конференцијата на Европскиот олимписки комитет

МОК домаќин на Конференцијата на Европскиот олимписки комитет

Македонскиот олимписки комитет од  денеска до 21 мај ќе биде домаќин на Конференцијата на Европскиот олимписки комитет (ЕОК) и на форумот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) – Олимписка солидарност.

На Конференцијата ќе бидат презентирани извештаи за текот на подготовките на ЗОИ 2018 во Пјонг Чанг, младинските ОИ 2018 во Буенос Аирес, Европските игри 2018 во Минск, ЛОИ 2020 во Токио, ЗОИ 2022 во Пекинг. Извештај ќе поднесе и Светската анти-допинг агенција како и организаторите на Европскиот младинси фестивал Ерзурум 2017 и Летниот европски мкладински олимписки фестивал Ѓер 2017, информираат од МОК.

Олимпискиот канал, како и развојот на спортскиот и на финансискиот менаџмент, користењето на социјалните мрежи и еволуцијата на дигиталната комуникација ќе имаат исто таа важно место на оваа Конференција.

На отварањето на Конференцијата на 19 март (9 часот) во хотел Мериот, ќе се обрати претседателот на МОК, Васил Тупурковски, а гостите ќе ги поздрави и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски.

Овој настан ќе се пренесува во живо на МОК ТВ каналот, а преносот ќе биде превземен и од Европскиот олимписки комитет и Олимпискиот канал на ИОК.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.