Мото ГП: Маркез со одлична тактика до триумф во Брно - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Мото ГП: Маркез со одлична тактика до триумф во Брно

Мото ГП: Маркез со одлична тактика до триумф во Брно

Марк Маркез се зацврсти на првото место во генералниот пласман од Мото ГП шампионатот откако Шпанецот триумфираше на денешната трка што се возеше во Брно, Чешка.

Маркез стигна до рутинска победа благодарение на мааестралната тактика, откако прв реши да влезе во бокс и да го промени моторот поради дождот што паѓаше на самиот почеток од трката. Тоа му овозможи експресно да си создаде голема предност во однос на ривалите, што потоа рутински ја чуваше за нова победа. Дани Педроза го освои второто место пред Маверик Вињалес, а Валентино Роси мора да биде презадоволен од четвртата позиција во ситуација кога „докторот“ најдоцна го промени својот мотор, падна дури на 14. место, но сепак успеа да дојде до значајни бодови.

Марк Маркез со оваа победа се зацврсти на првото место во генералниот пласман со 154 бода, пред Вињалес со 140, Довициозо со 133 и Валентино Роси со 132 бода.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.