Мундијалот „сиромашен“ без нив: Идеалните единаесет кои не патуваат за Русија (ФОТО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 21:29
Кошарка
19/11/2017 20:35
Фудбал
19/11/2017 19:59
Фудбал
19/11/2017 19:09

Мундијалот „сиромашен“ без нив: Идеалните единаесет кои не патуваат за Русија (ФОТО)

Мундијалот „сиромашен“ без нив: Идеалните единаесет кои не патуваат за Русија (ФОТО)

Шведска вчера го уништи сонот на Џиџи Буфон и националниот состав на „аѕурите“, па како 28. репрезентација ќе учествува на завршницата на Светското првество во Русија следната година. Елиминацијата на Италија значи дека голем број на ѕвезди од Серија А ќе недостасуваат на мундијалот, дел од нив го одиграа и последниот меч во национален дрес. Покрај повлекувањето на Буфон, Кјелини и Барзали се придружија колегата од Јувентус, а истото го направи и играчот за врска на Рома, Даниеле Де Роси.

Голем дел од останатите репрезентации кои не обезбедија пласман поседуваат ѕвезди од „топ 5“ лигите во Европа, па британскиот медиум „Скај спортс“ ги одрба најдобрите единаест фудбалери кои нема да ги бранат боите на своите национални тимови на следното СП.


DOl0_0PX4AAXBxf

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.