Мурињо: Натпреварот против Селта е најважен во историјата на Јунaјтед - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Мурињо: Натпреварот против Селта е најважен во историјата на Јунaјтед

Мурињо: Натпреварот против Селта е најважен во историјата на Јунaјтед

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, потенцира дека вечерашниот натпревар со Селта во Лига Европа за „црвените ѓаволи“ ќе биде најважен во клупската историја.

Тројниот европски шампион, денеска на „Олд Трафорд“ го игра реваншот против Селта во полуфиналето на Лига Европа. Во првиот натпревар во Шпанија, англискиот тим славеше со 1-0.

Манчестер јунајтед во Премиер-лигата се бори за пласман во Лигата на шампионите, но не се наоѓа во најповолна позиција бидејќи моментно е на шестата позиција и заостанува четири бода зад градскиот ривал Манчестер сити. Но, токму со триумф во Лигата на Европа, „црвените ѓаволи“ би ги оствариле своите цели. ж

„За Селта, според нивните зборови, ова е наважниот натпревар во нивната историја. Јас мислам дека тоа е најважен натпревар во нашата историја. Не е важно што се случувало и колку важни натпревари сме одиграле во минатото. Не мислам дека Селта повеќе од нас ја сонува победата. Навистина, не верувам во тоа, мислам дека во тој поглед ќе нема многу разлика меѓу екипите“ – истакна Жозе Мурињо.

Португалскиот стратег во претходните натпревари во Премиер лигата играше со комбиниран состав.

„Ситуацијата е едноставна – 17 натпревари во седум недели, со 16 играчи, тоа е невозможно. Тоа не е коцкање, тоа беше едноставна одлука заснована на здравиот разум“ – наведува тренерот на Манчестер јунајтед.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.