Мурињо носи амајлија за среќа – Тоа го правам 17 години... (ФОТО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Мурињо носи амајлија за среќа – Тоа го правам 17 години… (ФОТО)

Мурињо носи амајлија за среќа – Тоа го правам 17 години… (ФОТО)

Непосредно пред победничкиот гол на Маркус Рашворд со кој Манчестер јунајтед во продолжението славеше против Андерлехт за пласман во полуфиналето на Лигата на Европа, Жозе Мурињо имаше необичен ритуал покрај аут линијата. Камерите ја фатија сцената кога менаџерот на Манчестер јунајтед вади мал предмет од џебот го бакнува и повторно го враќа назад. Среќната амајлија на Португалецот личи на мала книга со тектст на левата страна.

На прес конференцијата по мечот новинарите го прашаа Мурињо за неговата амајлија и дали тоа им донело среќа на „црвените ѓаволи“ да стигнат до победа.

„Тоа не е поради нашиот резултат. Јас го правам тоа многупати , но можеби вие тоа го видовте денеска. Го правам ова 17 години. Тоа е само моја религија и вера“ – со насмевка објасни Жозе Мурињо.

murinho 1

murinho 2

murinho3

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.