Надал без конкуренција, го растури Андерсон за трета круна на УС Опен - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 19:24
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52

Надал без конкуренција, го растури Андерсон за трета круна на УС Опен

Надал без конкуренција, го растури Андерсон за трета круна на УС Опен

Рафаел Надал покажа дека заслужено се наоѓа на врвот на АТП-листата, откако славеше над Кевин Андерсон во финалето од УС Опен закитувајќи се со вториот гранслем трофеј годинава. Шпанецот одигра импресивен меч, а за разлика од полуфиналето со Дел Потро овојпат не му дозволи на противникот ниту еден освоен сет, доминирајќи од почетокот па се до самиот крај.

Андерсон се мачеше од стартот, но успеа да спаси четири брејк топки при 1-1 и 2-2, доаѓајќи до предност од 3-2 во првиот сет. Сепак, тоа беше се што одличниот сервер успеа да стори бидејќи Надал ги доби следните четири гејма и поведе со 1-0. Потоа самодовербата кај Андерсон опадна, со тоа и прецизноста при првиот сервис (под 40% во вториот сет), па Надал повторно го доби сетот со идентични 6-3. Беше јасно дека ривалот нема одговор за одличното издание на шпанскиот ас, па Рафа направи брејк уште при првиот гејм од третиот сет, трасирајќи со го патот до победата од максимални 3-0 во сетови (6-3, 6-3, 6-4).

За Рафаел Надал ова е вкупно 16. гранслем трофеј во кариерата, трет на УС Опен, по оние во 2010 и во 2013 година кога во финалињата славеше над Новак Ѓоковиќ.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.