24/09/2017 15:20
Фудбал
24/09/2017 15:23

Наполи сигурен: Мертенс промаши пенал, па даде еврогол

Наполи стигна до нова победа во Серија А, откако на гостински терен го совлада тимот на Емполи со 2-3. „Наполитанците“ одиграа фуриозно прво полувреме во кое поведоа со 2-3, па ниту падот на концентрацијата во вторите 45 минути не ги замрси сметките на тренерот Сари.

Мертенс промаши пенал за Наполи при резултат 0-0 во шестата минута, но Белгиецот потоа се искупи со еврогол од слободен удар. Играч на натпреварот сепак беше Лоренцо Инсиње, кој со два погодоци беше најзаслужен за овој триумф на тимот од Неапол. Домаќините во второто полувреме два пати го матираа Реина, Ел Кадури од слободен удар и Макароне од пенал, но тоа сепак беше премалку за да се замрсат сметките на гостинскиот состав.

Lorenzo Insigne Goal vs Empoli (0-1) by allsports0

Dries Mertens Goal HD – Empoli 0-2 Napoli – 19… by livescoreIn

Lorenzo Insigne second Goal HD – Empoli 0-3… by timefootball

Omar El Kaddouri Goal HD – Empoli 1-3 Napoli… by timefootball

Massimo Maccarone GOAL HD – Empoli 2-3 Napoli… by timefootball

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.