Наумоски: Давитков е полн погодок за македонската репрезентација! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
19/09/2017 18:29
Фудбал
19/09/2017 12:25
Фудбал
19/09/2017 11:51
Фудбал
19/09/2017 11:20

Наумоски: Давитков е полн погодок за македонската репрезентација!

Наумоски: Давитков е полн погодок за македонската репрезентација!

Претседателот на Македонската Кошаркарска Федерација, Петар Наумоски, не го криеше задоволството од реализираниот договор со Јорданчо Давитков за екс-селекторот повторно да застане на чело на нашиот национален тим. Наумоски е убеден дека изборот на Давитков е вистинскиот за враќање на репрезентацијата на победничките патеки, а договорот е постигнат на две години, со еден единствен услов.

Морам да бидам задоволен бидејќи од самиот почеток сакав квалитетен македонски тренер да ја води репрезентација и верувам дека со ангажманот на Давитков го остваривме токму тоа. Тој истовремено ќе остане во Дубаи со работа со својот сегашен клуб, а договорот со нас му е на две години, со единствен услов да ја мине претквалификациската група и да обезбеди пласман во главните квалификации. Убеден сум дека Јорданчо Давитков е полн погодок за македонската репрезентација, тој е стратег што и претходно има многу помогнато на националниот тим. Сите многу добро знаете што се има сторено прво како играч, потоа и како тренер, не се сомневам дека повторно со својата работа ќе помогне во остварувањето на резултатите што ги очекуваме од репрезентацијата“ – изјави Наумоски за ЕКИПА.

Македонија во август ја очекуваат претквалификациите за СП 2019 во Кина, во кои нашата репрезентација се наоѓа во група со Естонија и со Косово, при што најдобрите две селекции ќе обезбедат пласман во главниот квалификациски циклус.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.