Навивач влета на терен на „Пољуд“, судијата бегаше околу играчите (видео) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
30/03/2017 14:31
Фудбал
30/03/2017 10:28
Интервју
29/03/2017 16:15
АвтоМото
29/03/2017 21:27

Навивач влета на терен на „Пољуд“, судијата бегаше околу играчите (видео)

Навивач влета на терен на „Пољуд“, судијата бегаше околу играчите (видео)

Хрватското дерби меѓу Хајдук и Ријека заврши со израмнети 1-1, но мечот ќе остане запаметен по инцидентот во самиот финиш, кога еден навивач на домашниоот тим влета на теренот. Откако десетина минути претходно досуди сомнителен пенал за Ријека, судијата се исплаши, па почна да бега околу играчите, иако хулиганот не тргна директно кон него, туку настојуваше уште повеќе да ја „запали“ атмосферата на трибините.

Што се однесува до случувањата на теренот, мечот заврши со 1-1, откако Хајдук поведе во првото полувреме преку Хамза, а гостите израмнија со пеналот на Безјак во 81. минута. Стефан Ристовски поради суспензија не настапи за Ријека на оваа средба, додека Жута ги одигра сите 90 минути на позицијата лев бек за гостинскиот тим.

Ријека со овој бод остана на „плус четири“ од Динамо Загреб во трката за шампионската титула.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.