Нема полуфинале за Фени во БИБЛ: Теодо преголема пречка за кавадарчани - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Нема полуфинале за Фени во БИБЛ: Теодо преголема пречка за кавадарчани

Нема полуфинале за Фени во БИБЛ: Теодо преголема пречка за кавадарчани

Кошаркарите на Фени индустри го завршија својот настап во четвртфиналето на БИБЛ. Тие загубија на гостувањето против Теодо со 81-68 и не успеаја да ја одбранат предноста од три поени (97-100) од првиот меч во Кавадарци. Тоа значи дека Теодо се пласира во полуфиналето каде ќе се сретне со Берое.

Црногорскиот тим уште во првата четвртина ја анулира негативата од првиот меч и ја заокружи со 20-11, а на полувремето имаше четири поени предност (33-29). Теодо ги доби и следните четвртини и на крајот заслужено се пласира во полуфиналето.

Милан Станојевиќ со 19 поени беше прв стрелец во победничкиот тим, додека кај Фени индустри, Георге Шарабидзе и Јане Петровски постигнаа по 14 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.