Ни „соколите“ не летаат без кеш: Шолнок лесно си победи во Скопје - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

Ни „соколите“ не летаат без кеш: Шолнок лесно си победи во Скопје

Ни „соколите“ не летаат без кеш: Шолнок лесно си победи во Скопје

Кошаркарите на Карпош Соколи го загубија и четвртиот натпревар во ФИБА Еврокупот, откако Шолнок славеше убедливо (73-91) на гости во Скопје. Што да прават „соколите“, кога им се тресат рацете пред да шутнат, со оглед дека одамна не фатиле кеш во раце. Во една таква ситуација, јасно е дека Шолнок и немаше многу тешка задача на овој меч.

Карпош Соколи имаа сили само за една четвртина. Го добија првиот период со 26-21, а потоа им се случи огромен пад. Шолнок ја доби втората четвртина со 16 поени разлика (8-24) и на полувреме замина со двоцифрена предност (34-45).

sokoli 66

Потоа се беше само рутина за гостите, а мачење за домашниот тим.

Во редовите на Карпош Соколи, Чомагиќ постигна 17 поени, Лабовиќ уфрли 15, а 14 зад своето име запиша Мекфаден.

Кај Шолнок, дури шестмина кошаркари имаа двоцифрен поентерски ефект, а најмногу од нив, поранешниот „сокол“ Пери. Тој постигна 17 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.