Нов десен бек - Барселона потпишува со Доленец - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Останато
22/10/2017 20:35
Останато
22/10/2017 16:31
Фудбал
22/10/2017 16:26
Фудбал
22/10/2017 14:17

Нов десен бек – Барселона потпишува со Доленец

Нов десен бек – Барселона потпишува со Доленец

Конкуренцијата на позицијата десен бек во Барселона уште повеќе се засили откако каталонскиот гигант го договори трансферот на Јуре Доленец. Словенечкиот репрезентативец пристигнува од редовите на Монпелје и во Барселона официјално ќе се пресели наредното лето, потпишувајќи петгодишен договор со екс-шампионот на Европа.

Доленец е играч со проверено искуство, 380 одиграни натпревари и 106 постигнати голови за Словенија и кој ќе биде дел од својата репрезентација на СП во Франција, кое почнува в среда. Во француското првенство тој има 87 натпревари и 322 гола за Монпелје, а сезонава е стрелец на 55 погодоци на 13 натпревари за својот клуб“ – објави Барселона на својот официјален веб-сајт.

Нашиот Кире Лазаров е прв десен бек на Барселона уште по трансферот од Сиудад Реал. Останува да се види дали доаѓањето на Доленец би можело да значи заминување на Македонецот, или пак отстапување на позајмица на Французинот Дика Мем, кој не игра на посакуваното ниво.

Монпелје веќе ја договори замената за Доленец, станува збор за Мелвин Ричардсон, синот на прославениот Џексон Ричардсон, кој доаѓа од редовите на Шамбери.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.