Нов меч, нова убедлива победа на Блокотехна - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
24/11/2017 17:32
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42

Нов меч, нова убедлива победа на Блокотехна

Нов меч, нова убедлива победа на Блокотехна

Блокотехна продолжува со серијата одлични игри на стартот од сезоната, откако по двете победи во низа во домашното првенство тимот од Гевгелија го забележа и вториот триумф во БИБЛ, овојпат на домашен терен против Башкими (93-71). Како што можеше и да се очекува, косовскиот тим не беше достоен ривал за амбициозниот состав на тренерот Илиевски, кој знаеше како да создаде предност во раната фаза од мечот и потоа истата да ја одржува.

Горан Главчев постигна пет поени на самиот почеток и ја иницираше серијата од 12-0 со која македонскиот претставник го отвори натпреварот, позитива што потоа Блокотехна ја одржуваше до крајот на четвртината (24-13). Македонскиот прволигаш на средината од вториот период имаше двојно повеќе поени од противникот (36-18), предност по која гостите немаа никаква шанса да се вратат. Блокотехна искусно ја одржа предноста до самиот крај, се до конечните 93-71.

Данило Мијатовиќ беше одличен со 27 поени, Бенџамин постигна 20, а Главчев учествуваше со 15 поени во новата победа на Блокотехна.

Избраниците на Марјан Илиевски во третото коло ги очекува гостување во Софија против екипата на Левски.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.