Очекувано: Кристијано Роналдо ја освои „Златната топка“ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52
Коментари
20/11/2017 12:12

Очекувано: Кристијано Роналдо ја освои „Златната топка“

Очекувано: Кристијано Роналдо ја освои „Златната топка“

Кристијано Роналдо, како што се шпекулираше во изминатите неколку седмици, ја освои „златната топка“ за 2016 година. На церемонијата која во моментов се одржува во Париз, „Франс Фудбал“ одлучи да му ја додели престижната награда за најдобар фудбалер во светот на Португалецот.

Во изминатата година, фудбалерот се закити со најпрестижните титули и на клупски и на репрезентативен план. Прво со Реал Мадрид ја освои Лигата на шампионите, а потоа и со португалската репрезентација стана Европски шампион.

Ова е четврта „златна топка“ за Кристијано Роналдо во кариерата. Една повеќе има само Лионел Меси.

 

ronaldo

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.