Одбојкарите со Шведска и со Албанија во групната фаза од Европската лига - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Коментари
22/01/2017 13:11
Ракомет
22/01/2017 11:39
Ракомет
21/01/2017 19:09
Ракомет
21/01/2017 17:47

Одбојкарите со Шведска и со Албанија во групната фаза од Европската лига

Одбојкарите со Шведска и со Албанија во групната фаза од Европската лига

Македонската одбојкарска репрезентација и оваа година ќе се натпреварува во Европската лига. Натпреварувањето и оваа година ќе го задржи истиот формат. Шест селекции ќе се натпреваруваат во првата групна фаза, поделени во две групи, а потоа првите две репрезентации од двете групи ќе го одлучат победникот на фајналфор турнир.

Македонија ќе разигрува во групата А против селекциите на Шведска и со Албанија додека во групата Б се сместени репрезентациите на Данска, Албанија, Украина и на Унгарија. Распоредот на натпревари како и домаќини на турнирите ќе бидат дополнително утврдено од страна на Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ).

Минатата година, македонската репрезентација стигна до ново, второ, сребро откако во финалето беше запрена од селекцијата на Естонија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.