Одбојкарите во група со Украина, Унгарија и Швајцарија во квалификациите за ЕП 2019 - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Одбојкарите во група со Украина, Унгарија и Швајцарија во квалификациите за ЕП 2019

Одбојкарите во група со Украина, Унгарија и Швајцарија во квалификациите за ЕП 2019

Македонската одбојкарска репрезентација ќе игра против должникот Украина, како и против селекциите на Унгарија и на Швајцарија, во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2019 година. Нашите одбојкари при ждребот беа сместени во групата Ф, и ќе имаат можност да и се ‘одмаздат’ на Украина, која ги совлада во финалето на Европската лига.

Следното Европско првенство ќе биде со 24 репрезентации, а 12 места се веќе пополнети, а останатите 12 ќе се добијат низ текот на квалификациите. Франција, Холандија, Словенија и Белгија како домаќини се автоматски квалификувани, а покрај нив нема потреба да играат квалификации уште осум други репрезентации, Русија, Германија, Србија, Италија, Бугарија, Чешка, Полска и Турција, кои се пласирани според досегашниот рејтинг.

Од седумте квалификациски групи, пласман на ЕП 2019 ќе изборат првопласираните селекции од секоја група, како и најдобрите пет второпласирани репрезентации.

 odbojka kvalifikacii zdreb

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.